GRANÁTOVÉ JABLKO

  • Granátové jablko, oslavované od starověku, bylo uznáváno jako přírodní lék již více než 3000 let díky svému bohatému obsahu antioxidantů.
  • V Řecku se tradičně daruje keramické granátové jablko novým majitelům bytu, aby tak zajistili domácnosti lásku, štěstí, hojnost a plodnost. Na Nový rok rozbíjejí pro štěstí u vchodových dveří granátové jablko, aby domov po celý rok zaplavili štěstím, zdravím a radostí ve stejném množství jako je semínek v granátovém jablku.
  • Granátové jablko je bohaté na antioxidanty více než třeba červené víno nebo zelený čaj. Stimuluje zrak, má protizánětlivé vlastnosti, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá zlepšovat okysličování srdce, podporuje činnost kardiovaskulárního systému, snižuje cholesterol, předchází trombóze, zlepšuje paměť a funkcí mozku, chrání zdraví buněk, pomáhá při hubnutí, snižuje rizika rakoviny, především prsu a prostaty.
  • Podle indické medicíny jedno granátové jablko každý večer po dobu čtrnácti dní vyřeší všechny sexuální problémy.
  • Olej z granátových jablíček pomáhá proti stárnutí pleti. Je jedním z nejdražších olejů při přípravě kosmetiky (z 1000 tun granátového jablka se získá 400 litrů oleje).
  • V Arménii se traduje legenda, že v každé granátové jablko má 365 jadérek, na každý den roku jedno, aby nikdo nezemřel hlady.
  • Že bylo v minulosti granátové jablko důležité, svědčí i to, že základ latinského slova granatum se objevuje v mnoha slovech. Třeba granatus dá základ slovu hranatý to podle seschlého granátového jablka které když uschne má hranatý tvar. Granit neboli žula má základ v zrnitosti granátového jablka . Pyrop, český granát je tak nazván díky podobnosti velikosti semínek granátového jablka a i jejich tmavě červenou barvou. Granát se nazývá i zbraň v mnoha jazycích stejně a to podle podobnosti tvaru granátu s jablkem.